هیدروگرافی در محدوده بنادر

4 مرداد 1390

هیدروگرافی در محدوده بنادر 

  

هیدروگرافی “مطالعه، تفسیر و نقش برداری از اقیانوسها، دریاها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها” تعریف می‌شود. هیدروگرافی اهمیت ویژه‌ای در عملیات لایروبی در جائیکه محدودیت زمانی و مکانی وجود دارد، دارا می‌باشد. هیدروگرافی برای تعیین میزان لایروبی و نظارت بر آن پس از انجام لایروبی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. قبل، بعد و در حین عملیات لایروبی لازم است از منطقه مورد نظر هیدروگرافی صورت گیرد.

برای ارزیابی میزان لای برداری انجام شده، لازم است نقشه‌های هیدروگرافی تهیه گردد. انجام عمل هیدروگرافی قبل و درحین لایروبی در تعیین اثرات لایروبی بر محیط زیست دریایی کمک می نماید.

هیدروگرافی منطقه تخلیه مواد لایروبی شده قبل از شروع تخلیه مواد و نیز بطور منظم و دوره‌ای صورت می‌گیرد. هیدروگرافی قبل از لایروبی برای بررسی دستیابی به اهداف طراحی شده ضروری است و تکرار آن بررسی میزان کم عمقی را نشان خواهد داد.

هیدروگرافهای تکراری و دوره‌ای کمک می‌کند تا الگوی رژیم رسوب گذاری منطقه و همچنین استفاده اقتصادی از لایروبها، صورت گیرد. دقت و سرعت دو عامل ضروری در عمل هیدروگرافی می‌باشد. استفاده از ابزارهای الکترونیکی مدرن و تکنولوژی مینی کامپیوترها، روشهای جدیدی را برای جمع آوری و پردازش اطلاعات را فراهم آورده است، موقعیت دقیق نقاط در جائیکه اعماق اندازه گیری می‌شوند و سطح آب در لحظه دقیق بطور اتوماتیک با فواصل سریع، به کمک دستگاههای دقیق که بر روی قایق مخصوص هیدروگرافی نصب شده است که این دستگاه‌ها منطقه از قبل تعیین شده مشخص و، کار می‌کنند، این اطلاعات بعداً می‌تواند بر روی نقشه برای اهداف لایروبی (برنامه ریزی، بررسی، نظارت) با استفاده از چاپگرهای دارای سرعت زیاد، پیاده و رسم شود.

نظرات (1)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد